Kuzu Göbeği Mantarı Özellikleri

25.03.2012 20:27

Mantar Çeşitleri

Mantar denildiğinde ilk olarak aklımıza şapkalı mantarlar gelse de birçok deri hastalığına neden olan mikroskobik canlıların büyük çoğunluğu da mantardır.

Mantarlar eskiden bitki olarak kabul edilirken günümüzün modern sistematikçileri mantarları bitkilerden ayırmaktadırlar.

Mantar türleri yenilebilir olanlar ve zehirliler olmak üzere iki kategoride değerlendirilir. Çok sayıda mantar çeşidi bulunmakla beraber güvenli bir şekilde yenilebilecek mantar çeşitlerinin sayısı oldukça azdır.

Agaricus bisporus kültür mantarları içinde ülkemizde ve dünyada çok yetiştirilen türdür.

Yine kültür mantarlarından Pleurotus türleri, ülkemizde Agaricus türlerinden sonra en çok tanınan ve yetiştirilen mantardır.

Ülkemizde yenilen mantarlar dan doğal olarak yetişen birçok tür bulunmaktadır. Bunlardan ilk sırayı Lactarius delicious (çam mantarı) alır. İkinci sırada Morchella türleri (kuzu göbeği mantar)bulunur. En değerli mantarlarımızdan biri olan bu mantar Amerika ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir.

Doğadan toplanarak tüketilen diğer mantar türlerine örnek olarak Suillus luteus (ayı mantarı), Tricholoma caligatum (katran mantarı) ve Cantharellus sp (tavuk ayağı) gösterilebilir.

Bazı mantar türleri ile ilgili yapılan araştırmalar bu mantarların insan sağlığı açısından önem taşıyan tıbbi niteliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Bunlar arasında Shiitake Mantarı önemli tıbbî niteliklere sahiptir.

Japonya'da yapılan bir araştırmada bu mantardan elde edilen, lentinan ve KS-2 adlı maddelerin anti-kanser etkisi tespit edilmiştir.

Ayrı bir araştırmada shiitake fermantasyonundan elde edilen arabinoxylane'nin HIV virüsünü yavaşlatıcı etkisi tespit edilmiştir.

Bu mantarın ‘misel'inin ürettiği, suda eriyebilir bir maddenin anti-viral etkide olduğu görülmüştür.

Shiitakenin beyin kanamaları, damar sertliği gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu belirtiliyor.

Hericium erinaceus mantarıyla ilgili yapılana araştırmalarda ülser, iltihap ve tümörler üzerinde tedavi edici niteliklerinin bulunduğu görülmüştür.
Zehirli Mantar

Mantarlar bilinçli şekilde tüketilmediği takdirde ölüme dek varan zehirlenmelere yol açabilir.

Doğal alanlarda bulunan mantarların kesinlikle yenilmemesi bunun yerine kültür mantarının tercih edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Özellikle doğada kendiliğinden yetişen mantarlarda zehirlenme olasılığı her zaman vardır.

Kültürde üretilen mantarlarda da zehirlenme olasılığı bulunmakla beraber toksin etki söz konusu olmaz. Hayati önemi olan zehirlenme olması da nadirdir.

Bazı yenebilen ve zehirli mantar türleri birbirine çok benzer ve bunu ancak bir mantarbilimci ayırt edip anlayabilir.

Bazı zehirli mantarlar doğrudan sinir sistemi üzerine etki eder. Zehirlenme durumu 3 dakika ile 3 saat arasında görülebilir. Zamanında müdahele edilemezse kişi kalp yada solunum durmasıyla ölür.

Bazı mantarlar karaciğer üzerine toksit etkilidir ve zehirlenme 6-15 saat içerisinde görülür. Yüzde 70 oranında ölüme neden olur.

Zehirli mantarların bir kısmı da hemoliz yapar. Zehirlenme 24 saat sonra görülür ve yüzde 20 öldürücüdür.

Bazı mantarlar yalnızca alkolle birlikte alındığında zehirleyici etki yapar.

Mantar cinsine göre değişen belirtiler bulantı, kusma, sulu veya kanlı ishal, karın ağrısı, terleme, adale krampları, gözyaşı ve tükürük ifrazatında çoğalma, görmede bulanıklık, baş dönmesi, dikkatte dağılma, sendeleme, ruhsal değişiklik, hareketlerde zorluk, uyuklama hali, uyanıkken hayal görme, tansiyon düşüklüğü, şiddetli ağrı, bayılma, nöbet, koma. İlk belirti görüldüğü andan itibaren hiç zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarına gidilmelidir.

Mantar satın alırken beyaz ve temiz görünüşlü olanları değil topraklı mantarları tercih etmek gerekir. Beyaz mantarların kimyevî beyazlatıcı maddelerle yıkanma olasılığı vardır.

Mantar alırken sert ve sağlam yapılı olan şapkasının kapalı, solungaçlarınınsa oldukça az görünüyor olanları tercih edilmelidir. Solungaçların fazla görünmesi tarihinin geçmiş olduğuna işaret eder.

Açık şekilde satılanlardan almak yerine üzerinde markası ve üreten firma adı yazılı olanı almak daha güvenli olur.

Uygun şartlarda saklanmamış mantarlar bozulabilir ve küflenme oluşabilir.

Sağlıklı üretilmeyen, ambalajlanmayan mantarlar yenilmemeli, açıktan toplanan mantarlar tüketilmemelidir.

Mantarın temizlenmesi için soyulması gerekir. Soğuk suyun altında hızlı bir şekilde yıkandıktan sonra kurumaya bırakılır.

Mantar uzun süre yıkama suyunda bekletilmemelidir. Suyu içine çeker ve yenmesi sağlıklı olmaz.

Mantarları taze yemek gerekir. Buzlukta saklanması önerilmemektedir.

Buzdolabının hava sirkülasyonu olan bir bölmesinde saklanmalı ancak havasız kalacağı bir poşette saklanmamalıdır.

Genel olarak taze mantarların 2-3 gün içinde yenmesi önerilmektedir.